Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

19 Września, Czwartek, Konstancja, January

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Kto może kandydować w wyborach samorządowych 2018

28.08.2018, 14:11:00
Kto może kandydować w wyborach samorządowych 2018
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

W wyborach samorządowych wybierani są członkowie rady gminy (rady powiatu, sejmiku wojewódzkiego) oraz wójt (burmistrza, prezydenta miasta). Jakie warunki należy spełnić, by móc kandydować na te stanowiska?


Wybory do rad gminy (rady powiatu, sejmiku wojewódzkiego)


W wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego bierne prawo wyborcze, tj. prawo do bycia wybranym, przysługuje tym osobom, które mają czynne prawo wyborcze, tj. prawo wybierania. W przypadku:


• rady gminy – bierne prawo wyborcze ma obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej nieposiadający polskiego obywatelstwa, który na stałe mieszka na obszarze gminy, gdzie kandyduje, jest wpisany do właściwego jej stałego rejestru wyborców i kończy 18 lat najpóźniej w dniu głosowania,


• rady powiatu – bierne prawo wyborcze ma obywatel polski oraz obywatel UE, który na stałe mieszka w powiecie, gdzie kandyduje, jest wpisany do stałego rejestru wyborców gminy położonej na obszarze danego powiatu i kończy 18 lat najpóźniej w dniu głosowania,


• sejmiku województwa – bierne prawo wyborcze ma obywatel polski oraz obywatel UE, który na stałe mieszka w województwie, gdzie kandyduje, jest wpisany do stałego rejestru wyborców właściwego dla gminy położonej na obszarze danego województwa i kończy 18 lat najpóźniej w dniu głosowania.


Wybory wójta (burmistrza, prezydenta miasta)


W wyborach wójta (burmistrza, prezydenta miasta) może kandydować obywatel polski, który:


• najpóźniej w dniu wyborów kończy 25 lat,

 

• jest wpisany do rejestru wyborców w jednej z gmin na terenie RP.


Kandydatem może być także pełnomocnik wyborczy i pełnomocnik finansowy.

Kto nie ma biernego prawa wyborczego?


Prawa wybieralności w wyborach samorządowych nie ma:

• osoba pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,

• osoba pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,

• osoba ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu;

• osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,

• osoba pozbawiona prawa wybieralności na podstawie art. 21a ust. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów. Zgodnie z ustawą wydanie przez sąd orzeczenia stwierdzającego fakt złożenia oświadczenia niezgodnego z prawdą jest jednoznaczne z orzeczeniem utraty prawa wybieralności na okres 3-10 lat.


źródło: gazetaprawna.pl

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.