Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ustalił harmonogram przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu maturalnego w 2019 r. Znamy więc kompletny kalendarz roku szkolnego 2018/2019.
Data rozpoczęcia roku szkolnego wynika z rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego. Zapisano w nim, że nowy rok zaczyna się zawsze 1 września.
Wyjątkiem od tej zasady są sytuacje, kiedy 1 września wypada w piątek, sobotę lub niedzielę; wtedy uczniowie wracają do szkoły w pierwszy dzień roboczy po weekendzie. W tym roku - 3 września.
Godzina uroczystości zależy od decyzji szkoły, najczęściej wyznaczana jest pomiędzy 9 a 11.
Święta, ferie, przerwy w nauce
Pierwsza dłuższa przerwa w nauce czeka na uczniów w listopadzie. Przy okazji Wszystkich Świętych część z nich dostanie cztery dni wolnego od szkoły. 1 listopada wypada bowiem w czwartek, w wielu szkołach 2 listopada także lekcji nie będzie.
Kolejne dłuższe wolne wypadnie dopiero w okolicach Bożego Narodzenia. Potrwa ona od 22 grudnia do 1 stycznia 2019. Lekcje rozpoczną się ponownie w środę, 2 stycznia.
Dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach, różnych dla poszczególnych województw. Od 19 stycznia do 3 lutego - podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Wiosenną przerwę świąteczną (Wielkanoc) zaplanowano na 18 - 23 kwietnia 2019 r.
Kiedy egzaminy i matury?
Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 15 kwietnia do 17 kwietnia. Uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych lub wypadków losowych nie będą mogli napisać egzaminu w tym czasie, zaproponowano termin dodatkowy – od 3 do 5 czerwca.
Egzamin gimnazjalny w terminie głównym zaplanowany został na 10-12 kwietnia 2019 roku.
Z kolei część pisemna egzaminu maturalnego w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek 6 maja 2019 roku.
Zakończenie roku szkolnego odbędzie się 21 czerwca, dzień później rozpoczną się wakacje. Kolejny rok szkolny (2019/2020) rozpocznie się 2 września.
Dodatkowo do 30 września dyrektor szkoły ma obowiązek poinformować o dodatkowych dniach wolnych od zajęć lekcyjnych. Ich liczba jest różna dla poszczególnych typów szkół i wynosi: do 8 dni w szkole podstawowej i gimnazjum, do 10 dni w liceum ogólnokształcącym i technikum, do 6 dni w szkole branżowej I stopnia. Najczęściej szkoły decydują, by dniami wolnymi były dni egzaminów wewnętrznych i rekolekcji.
Źródło: portalsamorzadowy.pl
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.