Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

18 Lutego, Poniedziałek, Konstancja, Maksym, Bernadeta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elbląg: 20 zł za noc przy szpitalnym łóżku dziecka. To się zmieni

11.04.2018, 10:25:00
 Elbląg: 20 zł za noc przy szpitalnym łóżku dziecka. To się zmieni
Fot. Ryszard Biel

Noce spędzane na niewygodnym łóżku polowym lub twardym materacu rozłożonym na podłodze tuż obok szpitalnego łóżka dziecka. Doskonale znają to rodzice hospitalizowanych maluchów. Co więcej, za taką "usługę hotelową" szpitale ich kasują. W Elblągu jej cena wynosi 20 złotych za dobę... W ciągu najbliższych trzech miesięcy ta sytuacja powinna się zmienić.


Organizacje pacjenckie od dawna apelują o zniesienie opłat dla rodziców, którzy towarzyszą hospitalizowanym dzieciom. Niedawno w tej sprawie głos zabrali również: Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka.

W tej chwili obecność rodzica bądź innej bliskiej dziecku osoby przy łóżku szpitalnym gwarantuje małym pacjentom ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Przepisy te równocześnie dopuszczają pobieranie opłat za nocleg rodzica w szpitalu, nie precyzują jednak dokładnie, ile to ma kosztować. Stawki ustalają same szpitale, kształtują się one różnie od symbolicznych kilku złotych do kilkudziesięciu.

W ubiegłym roku mój syn miał badania, spędziła wtedy z nim kilka dni w elbląskim szpitalu wojewódzkim. Kosztowało mnie to około 100 zł. Niby nie jest to dużo, ale umówmy się warunki, jakie w zamian otrzymuje rodzic, też nie są specjalne. Rozumiem, że szpital jakieś koszty naszego pobytu ponosi, ale na pewno nie w takiej kwocie. Zresztą wydaje mi się, że obecność rodzica w szpitalu to również pomoc dla samego personelu, szczególnie w przypadku tych najmłodszych dzieci. Cieszę się, że ktoś to wreszcie zauważył

- mówi pani Magda z Elbląga.

Jak sytuacja wygląda w Elblągu? W Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II opiekunowie dziecka lub osoby dorosłej za usługi hotelowe, jak ładnie ujęto to w szpitalnym cenniku, zapłacą za dobę 20 zł (gdy pacjent przebywa na oddziale pediatrycznym lub chirurgii dziecięcej) lub 28 zł (pozostałe oddziały). Podobnie wygląda to w szpitalu przy ul. Królewieckiej.

Z opłat za nocleg zwolnione są matki karmiące piersią do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. W pozostałych przypadkach rodzice uiszczają kwotę 20 zł za nocleg z dzieckiem w szpitalu. Dotyczy to wszystkich oddziałów, w których leczone są małe dzieci. Rodzice mogą być zwolnieni z opłaty, na przykład ze względu na trudną sytuację materialną. W tym celu napisać podanie do dyrekcji szpitala, załączając informację o dochodach rodziny

- tłumaczy Anna Kowalska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Tak jest teraz. Jednak niebawem opłaty za nocleg rodziców w szpitalu będzie bezpłatny. W ciągu trzech miesięcy resort zdrowia chce zlikwidować takie opłaty.

To będzie wymagało nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, ale pracujemy już nad tym. Rodzice bądź opiekunowie nie powinni płacić za dodatkowe łóżko. Tym bardziej że nie ma wątpliwości, iż ta obecność znacznie podnosi skuteczność leczenia, wpływa na lepsze samopoczucie dziecka

– mówił kilka dni temu Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Szef resortu zaznaczył jednak, że dopuszczalne będą tylko opłaty za dodatkowy pokój czy posiłek dla rodzica.

 

Natasza Jatczyńska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.