Kolejne oblężenie WORD-ów jest nieuniknione. Od czerwca wejdzie w życie nowy pakiet dla nowych kierowców. Czego będzie dotyczył? O tym informuje Radio Zet.
Zdaniem jednego z pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego prawdziwe oblężenie zacznie się w kwietniu. Zaleca on, aby nie czekać na ostatnią chwilę, lecz zapisać się na egzamin najszybciej, jak to jest tylko możliwe.
Zmiany wynikają z nowelizacji prawa, która wejdzie w życie 4 czerwca 2018 roku.
Wówczas każda osoba, która zda egzamin na prawo jazdy, zostanie objęta specjalnym okresem próbnym. W tym czasie kierowca będzie musiał spełnić kilka wymogów.
W trakcie dwuletniego okresu próbnego świeżo upieczony kierowca między czwartym a ósmym miesiącem od momentu uzyskania prawa jazdy będzie miał obowiązek wzięcia udziału w kursie doszkalającym. Zajęcia będą odbywały się w ośrodku WORD i będą składać się z dwugodzinnych zajęć teoretycznych i godzinnej praktyki w doskonaleniu jazdy.
Głównym zamierzeniem jest pokazanie kierowcy, czym grozi nadmierna prędkość. Za kurs trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Cenę ustali minister transportu, ale już w tej chwili koszty nie przekroczą 100 złotych za teorię i 200 zł za szkolenie praktyczne. W razie nieprzystąpienia do kursu lub niedostarczenia do starostwa zaświadczenia o jego ukończeniu prawo jazdy zostanie odebrane.
To nie koniec zmian. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy okresu próbnego kierowca będzie musiał podlegać innym ograniczeniom prędkości:
— w okresie zabudowanym bez względu na porę dnia będzie mógł poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h;
— poza obszarem zabudowanym zamiast 100km/h, prędkość ta będzie wynosić 80 km/h;
— na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych kierowca nie będzie mógł przekroczyć 100 km/h.
Od chwili odebrania prawa jazdy kategorii B wszyscy ci, którzy będą chcieli rozpocząć pracę jako kierowca zawodowy, będą musieli o tym zapomnieć. Zmiany tego zabraniają przez pierwsze osiem miesięcy.
Jeśli w przeciągu dwóch pierwszych lat od uzyskania prawa jazdy kierowca popełni dwa wykroczenia, okres próbny wydłuży się o kolejne dwa lata. Jednocześnie dodatkową karą będzie skierowanie na badania psychologiczne, a także kurs reedukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W razie popełnienia trzech wykroczeń albo jednego przestępstwa drogowego w trakcie dwuletniego okresu próbnego kierowca straci prawo jazdy.
Źródło: RadioZET.pl/moto.pl/MW
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.