Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Listopada, Sobota, Adela, Felicyta, Klemens

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

IPN uczy najnowszej historii Polski żołnierzy NATO stacjonujących w Elblągu

11.02.2018, 10:33:00
IPN uczy najnowszej historii Polski żołnierzy NATO stacjonujących w Elblągu
Fot. Ryszard Biel

Instytut Pamięci Narodowej postanowił nauczyć najnowszej historii Polski żołnierzy NATO stacjonujących w Elblągu. - Historia Polski jest barwna, czasami trudna, ale warto o niej mówić. W kontekście dyskusji, którą wywołała nowelizacja ustawy o IPN, artykułów, które ukazują się w zagranicznej prasie na temat Polski, warto przybliżyć żółnierzom innych narodowości, chociażby historię tego, jak wyglądała u nas okupacja niemiecka w czasie II wojny światowej - mówi Artur Chomicz z gdańskiego IPN, koordynujący elbląski Przystanek Historia. Pierwsza prelekcja odbyła się dzisiaj (7 lutego). Wzięło w niej udział kilkudziesięciu wojskowych.

Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód w Elblągu stacjonuje od 2017. W jej skład wchodzą, oprócz Polaków, m.in.: Czesi, Słowacy, Kanadyjczycy i Amerykanie. Z ich obecności postanowił skorzystać IPN i przybliżyć żołnierzom z innych krajów najnowszą historię Polski. Pierwsza lekcja odbyła się w środę, 7 lutego, w siedzibie Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Elblągu. Wzięło w niej udział ponad czterdziestu żołnierzy. Godzinna prelekcja poświęcona była okresowi od 1918 do 1989 roku. Podobne spotkania będą się odbywały raz w miesiącu. Najbliższe zostaną poświęcone: polityce okupanta sowieckiego i niemieckiego w czasie II wojny światowej (marzec) i zbrodni katyńskiej (kwiecień).

Nasi koledzy z zagranicy są bardzo zainteresowani naszym krajem, trudno mi powiedzieć, czy wszyscy historią. Podoba im się różnorodność naszego Polski i piękne pejzaże. Smakuje im nasze jedzenie. Niektórzy z kolegów, jako jeden z głównych atutów naszego kraju, podnoszą piękno Polek. Smakuje im również nasze jedzenie. Teraz jest możliwości przybliżenia im trochę polskiej historii. To oczywiście przedsięwzięcie dodatkowe. Pierwszoplanowym zadaniem dywizji jest w tej chwili przygotowanie do certyfikacji, która czeka nas jeszcze w tym roku. Zaraz po prelekcji nasi koledzy wsiadają w autobus i jadą do pułku dowodzenia, ponieważ przygotowują się do kolejnego treningu sztabowego

- mjr Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

Instytut wyjaśnia, że lekcje są ważne nie tylko ze względu na to, aby żołnierze stacjonujący w Elblągu mogli lepiej poznać kraj, do którego trafili i jego mieszkańców. Mają być również kontrą, dla tego co piszą światowe media, w kontekście nowelizacji ustawy o IPN.

Nasza historia jest barwna, czasami trudna, ale warto o niej mówić. Stwierdziliśmy, że warto skorzystać z okazji, iż stacjonują tu żołnierze wielu narodów, warto im przybliżyć historię Polski, miejsca, gdzie stacjonują. Również w kontekście tego, co dzieje się obecnie, dyskusji, którą wywołała nowelizacja ustawy o IPN, warto im przybliżyć historię tego, jak wyglądała okupacja niemiecka w czasie II wojny światowej. Na pewno nie jest łatwo przybliżyć historię naszego kraju ludziom, którzy niewiele o tym wiedzą, ale to temat, który należy podejmować

- dodaje Artur Chomicz.

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.