Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Listopada, Sobota, Adela, Felicyta, Klemens

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Koniec z papierowymi zwolnieniami! "W Elblągu dało się zauważyć większe zainteresowanie internetową formą zwolnień"

03.02.2018, 08:36:00
Koniec z papierowymi zwolnieniami! "W Elblągu dało się zauważyć większe zainteresowanie internetową formą zwolnień"
Fot. Ryszard Biel

Zwolnienia na papierowych drukach lekarze będą wystawiać do końca czerwca br. Od 1 lipca wszystkie L4 będą... elektroniczne. Jak to będzie wyglądać w praktyce?

 

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mają wybór co do formy wystawiania zwolnień lekarskich, ale z e-ZLA korzystają dość rzadko. Jak wynika z danych z listopada ubiegłego roku do Oddziału w Elblągu przez 23 miesiące wystawionych zostało   7 506 zwolnień w wersji elektronicznej. To zaledwie ponad 300 sztuk miesięcznie

– informuje Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS.


Lekarzom dwa miesiące temu udostępniono podpisy elektroniczne. - Nowy sposób autoryzowania zwolnień lekarskich zyskał pozytywną opinię tej grupy zawodowej. Już pod koniec stycznia dało się zauważyć większe zainteresowanie internetową   formą   tego dokumentu – zaznacza Katarzyna Krupicka. - Przez kolejne 2 miesiące do elbląskiego ZUS-u wpłynęły 1 965 e-ZLA. Nie jest to ogromny wzrost, ale widać, że lekarze coraz chętniej testują tą formę i nie zwlekają do ostatniego dnia.


Co to oznacza? - Prawie 1 tys. wystawionych zwolnień elektronicznych w skali miesiąca pozwala sądzić o rosnącym zainteresowaniu i przekonywaniu się do nowych wyzwań – podkreśla  Katarzyna Krupicka. - Takie rozwiązanie zostało wprowadzone by ułatwić pracę lekarzom.


Jakie korzyścią się z tym wiążą? - Sprawniejsze wypełnianie zwolnienia – dane identyfikacyjne pacjenta zostaną automatycznie uzupełnione przez system, systemowa   weryfikacja daty początku okresu niezdolności, przypomnienie o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą ZUS, podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej pacjentowi i oczywiście brak konieczności dostarczania zwolnień do ZUS oraz przechowywania drugiej kopii przez okres trzech lat – wymienia  Katarzyna Krupicka.


Ma to również za zadanie ułatwić życie pacjentom. 

Dla pacjentów to przede wszystkim same korzyści. Warto pamiętać, że mamy obowiązek dostarczyć do swojego pracodawcy (lub ZUS) druk zwolnienia w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Jeżeli zwolnienie trafi do firmy po terminie zasiłek będzie mniejszy. Świadczenie w kwocie zmniejszonej o 25 proc. wypłacane jest wtedy od ósmego dnia niezdolności do pracy do czasu dostarczenia zwolnienia. Dużo wygodniejszą formą dla pacjenta i pracodawcy jest wystawienie przez lekarza elektronicznego zamiast papierowego zwolnienia. Wtedy pracownik nie musi tak jak w przypadku papierowych zwolnień dostarczać druku swojemu pracodawcy, gdyż e-ZLA jest elektroniczne przesyłane do zakładu pracy i równocześnie do systemu ZUS. Odpada więc konieczność pilnować terminu siedmiu dni, jaki jest przewidziany na dostarczenie tradycyjnego zwolnienia i nie grożą mu konsekwencje w postaci obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego

– wyjaśnia  Katarzyna Krupicka.
 

Jak na zwolnieniach elektronicznych skorzystają pracodawcy? -  Warunek jest jeden – muszą mieć założony swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Taki profil obowiązkowo muszą mieć płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób. Inni nie mają takiego obowiązku, ale mogą to zrobić dobrowolnie. Tym bardziej, że warto – zauważa Katarzyna Krupicka. - Pracodawca szybciej uzyska informację o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Może przeprowadzić kub zlecić kontrolę poprawności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika dla krótkich zwolnień. Nie musi sprawdzania, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od jego otrzymania, a poza tym ma stały dostęp do zwolnień lekarskich pracowników i możliwość eksportu zwolnień.

 

KJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.