Senat bez poprawek przyjął ustawę o STIR . Parlament zakończył też prace nad podzieloną płatnością. Te dwie kluczowe zmiany wymierzone w oszustów wyłudzających VAT trafią teraz do podpisu prezydenta. Rząd liczy, że dzięki nim w ciągu dekady do budżetu wpłynie dodatkowo prawie 130 mld zł.
Pierwsza z ustaw, która ma pomóc zapobiegać wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń (tzw. ustawa STIR), wprowadzi zmiany m.in. do ustawy o VAT. Pozwoli to na prowadzenie czarnej listy czynnych podatników VAT: wykreślonych z rejestru oraz przywróconych do niego. Będzie ją prowadził w formie elektronicznej szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Przede wszystkim jednak ustawa o STIR da fiskusowi dostęp do transakcji przeprowadzanych przez przedsiębiorców.
W ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie przepisów banki zaczną przekazywać fiskusowi dzienne zestawienia transakcji, a banki spółdzielcze i SKOK-i – w ciągu 8 miesięcy. Pierwsze dane instytucje przekażą już za okres od 1 stycznia 2016 r. Znacznie wcześniej, bo odpowiednio po 30 i 60 dniach, poinformują o prowadzonych rachunkach np. firm.
Dane od banków trafią do systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej (czyli STIR). Na ich podstawie Krajowa Izba Rozliczeniowa określi wskaźnik ryzyka nieprawidłowości. Te informacje wykorzysta KAS do kontroli.
Więcej na gazetaprawna.pl
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.