Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

25 Marca, Poniedziałek, Maria, Wienczyslaw, Ireneusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

"Nie pozwólmy pożreć demokracji". Gąsienice Tour w Elblągu

15.12.2017, 08:43:00
"Nie pozwólmy pożreć demokracji". Gąsienice Tour w Elblągu
Fot. Ryszard Biel

Nietypowy sposób wybrali przeciwnicy rządów Prawa i Sprawiedliwości, aby zachęcić elblążan do udziału w nadchodzących wyborach. Dzisiaj (14 grudnia), po południu na Placu Jagiellończyka pojawiła się makieta przedstawiającego Jarosława Kaczyńskiego, obok m.in.: Putina i Orbana, jako gąsienicę obgryzającą liść z napisem demokracja. To element akcji Gąsienice Tour 2017 PL. Kilkadziesiąt osób skandowało "Nie bądź urny, idź do urny".

W lutym tego roku, podczas parady, tradycyjnie organizowanej na zakończenie karnawału w Nadrenii w zachodnich Niemczech głośno było o jednej z platform. Umieszczono na niej ogromny zielony liść z napisem „demokracja”, obgryzany przez tłuste czerwone gąsienice podpisane: Kaczyński, Orban, Putin, Trump i Erdogan. Teraz, niektóre gąsienice zmieniły nazwiska - pojawili się Ziobro i Macierewicz i podobna makieta jeździ po Polsce, intrygując i zachęcając do udziału w wyborach.

Ta makieta ma swoją historię. Stworzył ją artysta z Niemiec i pokazał na karnawale. Spodobała się Czechom i przed wyborami "gąsienice" przez dwa miesiące jeździły po Czechach. Teraz są w Polsce. Na razie platforma będzie jeździła po całym województwie warmińsko-mazurskim, byliśmy w Pasłęku, jutro będziemy w Braniewie. Teraz jesteśmy w Elblągu. To akcja, która ma obnażyć populizm i propagować demokrację, zachęcić ludzi do udziału w wyborach. Razem wygramy

- mówił Tadeusz Kawa z Komitetu Obrony Demokracji, współorganizator akcji w Elblągu.

W akcji "Liść demokracji" zorganizowanej w czwartek po południu na placu Kazimierza Jagiellończyka wzięło udział około trzydziestu osób. Głośno wyrażali swoją dezaprobatę dla rządów PiS. Bębnieniem i skandowaniem haseł "Każdy głos to dla robala cios", "Nie bądź urny, idź do urny" czy "Populiści spadać z liści" próbowali zachęcić elblążan do udziału w przyszłorocznych wyborach i "nie pozwolili zeżreć demokracji".

Demokracja to władza ludu. To forma ustroju, w której obywatele wskazują władze. W Polsce demokracja jest niszczona. Musimy walczyć o nią, bo bez demokracji nie będzie normalnego życia w tym państwie

- mówiła Natalia jedna z młodszych uczestniczek akcji.

Celem akcji Gąsienice Tour 2017, jak twierdzą jej organizatorzy, jest promocja uczestnictwa w wyborach, edukowanie społeczeństwa na temat populizmu i demokracji oraz uświadomienie, że problem ma charakter międzynarodowy, a populizm zagraża stabilności Unii Europejskiej. Akcję koordynuje grupa aktywistów polskich z różnych środowisk prodemokratycznych i wolnościowych. 4 listopada platforma wystartował z Cieszyna. Finał odbędzie się w Krakowie.


Natasza Jatczyńska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Liść demokracji pl. Jagiellończyka ( zdjęć 24 )
Dodano: 2017-12-15 | Fot. Ryszard Biel

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.