Kiedy Amber Gold działało jeszcze na rynku finansowym, ale już zaczynały się tą instytucją interesować organy śledcze, komendantem policji w Gdańsku był Mariusz Darabasz. Wcześniej pełnił funkcję szefa Komendy Policji w Elblągu. Obecnie zaś jest dyrektorem Instytutu Ekonomicznego PWSZ w naszym mieście.
Czy były Komendant Policji w Elblągu, a obecnie pracownik Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zostanie wezwany na przesłuchanie przez sejmową komisją ds. Amber Gold? Tego na razie nie wiadomo. Aczkolwiek ostatnie zeznania, składane przez gdańskich policjantów przed tą komisją, mogą na to wskazywać. Mariusz Darabasz był w okresie, gdy działała jeszcze Amber Gold wysokim funkcjonariuszem w strukturach gdańskiej Policji.
Mariusz Darabasz pełnił od czerwca 2008 r. funkcję Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. Następnie w okresie od kwietnia 2010 r. do końca lutego 2011 r. był zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku.
Ostatnio przed komisją śledczą swoje zeznania składali: była funkcjonariuszka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Anna Fołta-Nowacka, oraz były policjant tej samej jednostki Maciej Zajda.
To właśnie Zajda wskazał w zeznaniach, że o aferze Amber Gold informował swoich przełożonych. - To największa porażka mojej pracy w policji - zeznał przed sejmową komisją śledczą były naczelnik wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku - Maciej Zajda. W ten sposób odniósł się do postępowania, które było prowadzone przez policję, ale w konsekwencji skończyło się niczym. Były funkcjonariusz tłumaczył, że o sprawie spółki Marcina P. rozmawiał z komendantem, ale nie było żadnej reakcji.
Wydaje mi się, że na jednej z odpraw - a chodziłem na nie raz w tygodniu - zwróciłem uwagę komendantowi, że taką sprawą się zajmujemy, ale był on zajęty czymś innymi w komendzie wojewódzkiej, to znaczy reformą poszczególnych wydziałów
- mówił Maciej Zajda.
Przewodnicząca sejmowej komisji śledczej Małgorzata Wasserman uważa, że w sprawie Amber Gold policja nie dopełniła swoich obowiązków.
- Stopień niedopełnienia obowiązków jest tak duży, że musimy sobie zadać pytanie czy to nie było przedmiotem celowego działania, ale myślę, że w tym zakresie ustalenia będzie czyniła prokuratura. Ja bym postawiła bardziej śmiałą tezę: pani policjant postanowiła niczego nie sprawdzić. Tym bardziej, że gdyby sprawdziła jeden element, o który pytaliśmy, to musiałaby zacząć sprawdzać kolejne, bo posypałaby się jej ta układanka. Ja odnoszę wrażenie, że to było profilaktyczne niesprawdzenie, bo to by wymuszało dalsze kroki, a co za tym idzie - przecięłaby intratny biznes Marcinowi P. - mówiła Małgorzata Wasserman.
W rozmowie z nami dr Mariusz Darabasz wskazuje, że chociaż o sprawie Amber Gold słyszał, to się nią nie zajmował w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
W tamtym okresie, z powodu zawału serca, dość długo przebywałem na zwolnieniu lekarskim. Później byłem na urlopie i zdecydowałem się przejść na emeryturę. W tej sprawie więc nie mam nic do powiedzenia
– mówi Mariusz Darabasz.
Afera Amber Gold wybuchała w chwili upadłości spółki w sierpniu 2012 roku. Firma oferowała swoim klientom inwestycje w złoto, których oprocentowanie przekraczało nawet 10 proc. w skali roku. Jednak wszystko funkcjonowało na zasadzie piramidy finansowej, a wypłacalność była uzależniona od przypływu kolejnych klientów. Firma w ten sposób oszukała ponad 18 tys. osób na łączną kwotę 851 mln zł. Założyciel i prezes firmy, Marcin P., został aresztowany i postawiono mu 25 zarzutów, m.in. oszustwa znacznej wartości, za co grozi kara do 15 lat więzienia.
Komisja Nadzoru Bankowego przed bankructwem Amber Gold informowała, że spółka działa bez zezwolenia KNF, a w grudniu 2009 roku do prokuratury wpłynęło zawiadomienie KNF w sprawie firmy, która jeszcze przez kilka lat funkcjonowała na rynku.
GT
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.