Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Listopada, Sobota, Adela, Felicyta, Klemens

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Widzę, że nie widzę: ZAĆMA

17.11.2017, 08:40:00
Widzę, że nie widzę: ZAĆMA

Choroby oczu to obok chorób układu krążenia najczęstsza przyczyna hospitalizacji w Polsce. Zaćma to choroba prowadząca do zmętnienia soczewki - nieleczona może prowadzić do ślepoty. Po standardowym zabiegu wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej około 95 proc. pacjentów odzyskuje wzrok.

Niestety, na operację zaćmy czeka w Polsce 540 tys. osób. Zważywszy na to, że co roku do zabiegu kwalifikowanych jest około 300 tys. nowych pacjentów, czas oczekiwania w kolejkach się wydłuża. W Elblągu najbliższe terminy planowanych operacji wyznaczane są na rok 2020.

Zaćma jest to zmętnienie soczewki w oku. Wielkość i kształt ludzkiej soczewki odpowiada rozmiarowi groszku soczewicy.Najczęstszą przyczyną zaćmy jest wiek. Po 60-tym roku życia człowiek może mieć początki zmętnień soczewki, co przekłada się na określone dolegliwości - jest to zaćma naturalna, związana z procesem starzenia się organizmu.

Zmętnienie soczewki w oku może być również spowodowane przyjmowanymi przez lata określonymi lekarstwami, np. steroidami zażywanymi w związku z astmą lub reumatoidalnym zapaleniem stawów - mówimy wtedy o tzw. zaćmie polekowej.Wyróżniamy także tzw. zaćmę cukrzycową (której przyczyną są zaburzenia metaboliczne) oraz zaćmę pourazową.

W przypadku tej ostatniej zmętnienia powstają na skutek urazów oka lub głowy, np. odniesionych w dzieciństwie. Spotykana jest również zaćma wrodzona: kiedy dziecko rodzi się z mętną soczewką lub soczewka mętnieje w kilka lub kilkanaście lat od momentu urodzenia. Ludzka soczewka może zmętnieć po kilku miesiącach od operacji jaskry - taka zaćma bywa trudna do zoperowania.

Podstawowe objawy zaćmy:

  • pogorszenie ostrości widzenia do dali (okulary, nawet nowe, nie polepszają komfortu widzenia)
     
  • zamglone widzenie do dali
     
  • „dwojenie” w oczach
     
  • patrząc w nocy na źródło światła mamy odczucie „oślepienia”
     
  • zamazywanie się tekstu podczas czytania i pisania
     
  • zmęczenie podczas czytania
     
  • łzawienie
     
  • słabe widzenie w słoneczny dzień.
     

Oczekiwanie na zabieg usunięcia zaćmy trwa kilka lat, co dla osób tracących wzrok jest nie do zaakceptowania. Istnieje kilka możliwości uniknięcia oczekiwania w kolejce. Pierwsza i najprostsza, ale także najkosztowniejsza możliwość, to zabieg prywatny. Niestety, jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie - ceny w Elblągu i okolicach wahają się od 3,000 do 8,000zł.

Dużo bardziej korzystniejszym rozwiązaniem jest operacja za granicą.  Polscy pacjenci, począwszy od listopada 2014 roku, mogą leczyć się za granicą i uzyskać refundację wydatków na leczenie od NFZ. Gwarantuje to Dyrektywa 2011/24/UE w sprawie praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej oraz polskie przepisy ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. W Polsce działają firmy, które zajmują się organizacją operacji na terenie: Czech, Litwy, Słowacji i Niemiec.

Organizują transport, konsultacje lekarskie, opiekę polskojęzyczną, zabieg, konsultację pooperacyjną, nocleg i same ubiegają się do NFZ o zwrot poniesionych kosztów, czyli 2,100zł (tak NFZ wycenił operację zaćmy). Pacjent płaci za usługę, koszt całości zależy od wybranego pakietu i waha się od 0zł do 2,450zł.

- Na początku nasi lekarze nie mogli uwierzyć, w jakim stanie trafiają do nich pacjenci z Polski. Niektórzy widzieli już tylko światło, a mieli czekać na operację zaćmy jeszcze kilka lat - opowiada Michaela Kafka, menedżerka kliniki okulistycznej NeoVize w Czeskim Cieszynie.  Poza tym soczewki, jakie wasi pacjenci dostają w Czechach, są lepszej jakości niż te wszczepiane w ramach operacji finansowanych przez NFZ w Polsce – przekonuje Kafka.

Ostatnim i najkorzystniejszym (pod względem kosztów) rozwiązaniem jest operacja na terenie Polski w placówkach, które uzyskały dodatkowe środki z NFZ na zabiegi usunięcia zaćmy. Jedną z nich jest Szpital Specjalistyczny „Górka” im. Szymona Starkiewicza w Busku Zdroju.  Aktualnie oczekiwanie na zabieg trwa około trzech tygodni*.

ek.

*Termin oczekiwania na zabieg podany przez szpital w dniu zsyłania gazety do druku.

Źródło:
serwis www.centrum-zacmy.pl, www.wyborcza.pl
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.