Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

13 Grudnia, Czwartek, Łucja, Otylia, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Ciężąrówką wjechał w ludzi... Atak terrorystyczny w Elblągu?

23.10.2017, 09:00:00
Ciężąrówką wjechał w ludzi... Atak terrorystyczny w Elblągu?
Fot. Ryszard Biel

Zamachowiec porwał ciężarówkę z cysterną i próbował wjechać nią w budynek hali widowiskowo-sportowej przy al. Grunwaldzkiej. W ostatniej chwili powstrzymali go mundurowi, strzelając w kierunku kabiny. Terorysta jednak wjechał w ludzi znajdujących się przed obiektem. Scenariusz zachowania służb, na wypadek takiego ataku terrorystycznego, przećwiczono dzisiaj w Elblągu.

- W ćwiczeniach biorą udział wszystkie służby. Założenie jest takie, że w hali odbywa się impreza masowa. Przebywa tam blisko pół tysiąca osób. Jednocześnie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia terrorystycznego, więc na miejscu jest już policja, straż pożarna służby ratownicze i żandarmeria wojskowa. Mieszane patrole w pełnym ekwipunku zabezpieczają imprezę. To one zauważają nadjeżdżającą cysternę i oddają strzały w kierunku kabiny, powstrzymując zamachowca przed dalszymi działaniami - mówi Tomasz Malesiński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.

Tego typu ataków, gdy ktoś, nie wiadomo dlaczego wyjeżdża w ludzi, nie da się przywidzieć. Takie wydarzenia znamy z telewizji. Jednak zagrożone nimi są również takie miasta jak Elbląg. Postanowiliśmy więc przećwiczyć to. Podczas naszych ćwiczeń wszystko trwało trochę dłużej, niż działoby się w rzeczywistości. Chcieliśmy jednak, aby poszczególne działania, konkretnych służb były widoczne. Widać więc było unieszkodliwienie terrorysty, sprawdzenie samochodu, rozpoznania minerskiego, usunięcie poszkodowanych ze strefy rażenia, a potem gaszenie pożaru, który powstał w wyniku uderzenie ciężarówki w budynek. Jednocześnie cały czas byłą udzielana pomoc medyczna poszkodowanym. Myślę, że efekty ćwiczeń są. Jednak czy wszystko się udało, będziemy mogli powiedzieć, dopiero gdy zbierzemy meldunki od poszczególnych służb

- mówi Tomasz Świniarski, Kierowniki Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w UM w Elblągu.

W Elblągu po raz pierwszy zorganizowano tak duże przedsięwzięcie, w które zaangażowano wszystkie służby: policję, straż pożarną, żandarmerię wojskową, straż miejską i ratowników medycznych, w Elblągu zorganizowano po raz pierwszy. W ćwiczeniach, w roli poszkodowanych, wzięła również młodzież z klas mundurowych elbląskich szkół.

W ćwiczeniach wzięły udział siły z Elbląga. Nie chcieliśmy sprowadzać antyterrorystów z Olsztyna czy Gdańska, udając, że są na miejscu. Mamy takie siły, które mamy i one są zobowiązane do radzenia sobie, w pierwszych chwilach zagrożenia

- dodaje Świniarski.

Ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego i spraw obronnych rozpoczęły się wczoraj. Pierwszego dnia jednak odbyło się posiedzenie miejskiego zespół Zarządzania Kryzysowego oraz uruchomiono Akcję kurierską, czyli trening doręczania kart powołania do obywateli, oraz stały dyżur zakładów o znaczeniu dla obronności państwa. Dzisiaj przyszedł czas na działanie. Ćwiczenia antyterrorystyczne, które przed godziną 9 przeprowadzono na parkingu przed halą przy al. Grunwaldzkiej to dopiero połowa zadania. O 10 rozpoczęły się kolejne zadania. Tym razem to ćwiczenie przeciwpowodziowe, przeprowadzone przy ul. Panieńskiej. Obejmuję one montaż rękawów i szandorów przeciwpowodziowych.

Złośliwi zawsze mówią, że ile byśmy się nie przygotowali to i tak z powodzią nie wygramy. Poniekąd to jest prawda, z żywiołem jeszcze nikt na świecie nie wygrał. My jednak minimalizujemy straty. W momentach, kiedy udawało nam się obronić miasto, przechodziło to bez echa, kiedy woda wylewała, to od razu pojawiały się głosy krytyki - "ćwiczą i nic im to nie daje". Tak nie jest to daje nam bardzo dużo. Chociażby ze względu na rotację ludzi, chociażby w formacjach obrony cywilnej, które są złożone z pracowników firm komunalnych

- dodaje kierownik referatu bezpieczeństwa.Natasza Jatczyńska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Atak terorystyczny w Elblągu-ćwiczenia służb mundurowych. ( zdjęć 76 )
Dodano: 2017-10-23 | Fot. Ryszard Biel

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2018 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.