Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, premierą sztuki Petera Shaffera „Amadeusz” w reżyserii Pawła Szkotaka, rozpoczął sezon artystyczny 2017/2018. W sobotni wieczór (16.09.) widownia zapełniła się do ostatniego miejsca, a ze sceny popłynęła muzyka genialnego kompozytora i wirtuoza, Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Fabularyzowana biografia jednego z trójki klasyków wiedeńskich, jakim obok Beethovena i Haydna był Mozart, przenosi widza w świat zaczarowanych dźwięków i osiemnastowiecznego Wiednia. Opowiedziana historia życia muzyka pokazuje jak niewiele przez minione ponad 250 lat zmieniło się w mentalności ludzi, jak bardzo zazdrość i niedowartościowanie motywuje działania człowieka.
- Jakie to ludzkie, jakie współczesne – stwierdza po spektaklu p. Maria. – Nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że Mozart żył w naszych czasach, i że to dla naszych czasów charakterystyczne jest topienie konkurencji w łyżce wody, podstawianie nogi powodowane zazdrością i obawą, że ktoś będzie od nas lepszy. To smutne, że ludzie pod tym względem nie zmienili się na lepsze.
Mozart objawił się jako genialne dziecko, z którego wyrósł wciąż genialny, ale nieco ekscentryczny artysta. Historia jego życia i twórczości obfituje w przypadki zabawne i straszne, a jak pokazuje spektakl Mozart był obiektem intryg.
- Mówi się, żeby trzymać przyjaciół blisko, a wrogów jeszcze bliżej, ale tu to się nie sprawdziło – podsumował obejrzaną historię p. Robert. – Cały wic, żeby odróżnić jednego od drugiego, a Mozart najwyraźniej nie dostrzegał, że człowiek, którego uważa za przyjaciela jest jego największym wrogiem.
Artysta doświadczył ubóstwa, które z jednej strony mobilizowało do pracy nad kolejnymi dziełami, z drugiej miało wpływ na jego burzliwy związek z żoną Konstancją. Miało też po części wpływ na przedwczesne odejście kompozytora, który zmarł mając zaledwie 35 lat.
W elbląskiej odsłonie Amadeusza, w tytułowej roli zobaczyć można Piotra Boratyńskiego, a w rolę jego adwersarza wciela się Artur Hauke (jako Młody Antonio Salieri) i Dariusz Siastacz (jako Stary Antonio Salieri – dokonujący swoistej spowiedzi ). Żoną Mozarta, Konstancją Weber jest w spektaklu Aleksandra Wojtysiak Szejn, a słynną śpiewaczką Cateriną Cavalieri – Anna Suchowiecka.
W pozostałych rolach występują:
Józef II - Krzysztof Kolba
Hrabia Johann Killian Von Strack - Jerzy Przewłocki
Hrabia Franz Orsini-Rosenberg - Jacek Gudejko
Baron Gottfried Van Swieten -Lesław Ostaszkiewicz
Venticello (Wiaterek) 1, Zalotnik1 - Mikołaj Ostrowski
Venticello (Wiaterek) 2, Zalotnik 2 - Alan Bochnak
Cherubina, Wieśniaczka 1 - Beata Przewłocka
Zefirella, Wieśniaczka 2 - Teresa Suchodolska
Don Giovanni - Piotr Szejn
Leporello, Wieśniak 2 - Marcin Tomasik
Figaro, Komandor, Wieśniak 1 - Krzysztof Bartoszewicz
W roli owcy - Kinga Gastoł
- Nie znałam biografii Mozarta, ale po obejrzeniu spektaklu powiedziałabym, że jego historia pokazuje jak łatwo można zabić w człowieku radość życia, odebrać mu godność i zniszczyć odmienność – stwierdziła p. Joanna.
Zapraszamy do obejrzego zdjęć z premiery
Pod artykułem prezentujemy obszerną galerię zdjęć z II próby generalnej spektaklu autorstwa Majki Brejdak.
Kamila Jabłonowska
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.