Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Listopada, Sobota, Adela, Felicyta, Klemens

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Kopciucha już nie kupisz. Od października nowe wymogi dla kotłów grzewczych

07.09.2017, 09:24:00
Kopciucha już nie kupisz. Od października nowe wymogi dla kotłów grzewczych

Już 1 października wejdzie w życie rozporządzenie, które podnosi wymagania techniczne dla pieców i kotłów na paliwo stałe. W Dzienniku Ustaw opublikowano właśnie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów.

 

Dokument przygotowany w porozumieniu z Ministrem Środowiska, został wcześniej poddany procedurze notyfikacji w Komisji Europejskiej. Regulacja, która zacznie obowiązywać od 1 października 2017, przewiduje restrykcyjne wymagania dla kotłów produkowanych i instalowanych w Polsce. Rozwiązania te dotyczyć mają kotłów od 0 do 500 kW, czyli tych używanych w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich zakładach.

 

Jest to pierwsze z działań realizowanych w ramach programu Czyste Powietrze zarekomendowanego przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów w pierwszym kwartale tego roku. Program Czyste Powietrze został przyjęty do realizacji przez Radę Ministrów w kwietniu 2017. 

 

Celem programu jest aktywne przeciwdziałanie szkodliwym dla zdrowia i życia ludzi stężeniom substancji w powietrzu (przede wszystkim PM2.5 i PM10). Wydanie rozporządzenia to przełom w dotychczasowej walce ze smogiem. Na potrzebę wydania takiej regulacji wskazywała Najwyższa Izba Kontroli w swym alarmującym raporcie z grudnia 2014 poświęconym kwestii ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami. 

 

We wnioskach końcowych raportu, wskazującego na skalę wieloletnich zaniedbań w tym obszarze, Prezes NIK wzywał administrację rządową do „określenia i ustanowienia standardów emisyjnych dla nowych kotłów węglowych małej mocy wykorzystywanych w gospodarstwach domowych". 

 

Przez lata administracja rządowa nie robiła nic, aby wyeliminować z obrotu handlowego „kopciuchy" będące podstawowym źródłem niskiej emisji, przyczyniające się do tego, że 33 spośród 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem zlokalizowanych jest w Polsce. 

 

Wydanie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów zmienia tę sytuację w sposób diametralny. Regulacja nakłada na wprowadzających do obrotu kotły stosowanie wymagań konstrukcyjnych mających wpływ na poziom emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych oraz pyłu, jak również zakaz stosowania rusztu awaryjnego. 

 

W rozporządzeniu wprowadzono okres przejściowy na kotły wyprodukowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Kotły wyprodukowane przed 1 października 2017 będzie można wprowadzić do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018. Ma to pozwolić na sprzedaż i instalację kotłów, które zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie tej regulacji. 

 

W najbliższym czasie wicepremier Mateusz Morawiecki przeprowadzi na forum Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów przegląd stanu zaawansowania pozostałych inicjatyw rządowych objętych programem Czyste Powietrze. 

 

Tematyka poprawy jakości powietrza w Polsce będzie również tematem całodniowego spotkania z organizacjami pozarządowymi, ekspertami oraz przedstawicielami samorządu terytorialnego, które odbędzie się już 18 września w siedzibie Ministerstwa Rozwoju. 

 

Źródło: MR 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.