Ponad rok temu Starostwo Powiatowe w Braniewie złożyło wniosek o wyrażenie przez Miasto Elbląg zgody na niedpłatne przejęcie większej części trasy Kolei Nadzalewowej od Polskich Linii Kolejowych. Posła Jerzego Wilka zdziwiło, że do tej pory włodarz naszego miasta nie wydał pozytywnej opinii w tej sprawie. - Z funkcjonowania Kolei Nadzalewowej największe korzyści miałby Elbląg – mówił.
- Jest tramwaj wodny z Tolkmicka, który wozi turystów z Krynicy Morskiej do Tolkmicka. Później jest linia autobusowa, która podrzuca turystów do Fromborka. Włodarze tych gmin, na miarę swoich możliwości, coś robią, żeby tych turystów przyciągnąć – zaznaczył Jerzy Wilk. - Natomiast Elbląg ze swoim potencjałem powinien się w to włączyć, ponieważ u nas są najbardziej komfortowe warunki, żeby nocować i zamieszkać.
Poseł wysłał w tej sprawie pismo do Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego. - Chciałem zaapelować do pana Prezydenta, żeby Elbląg przystąpił do tej współpracy, bo ona jest korzystna dla naszego miasta, a w perspektywie budowy Kanału Żeglugowego, która nastąpi, to Kolej Nadzalewowa byłaby kolejnym produktem turystycznym, który by przyciągał turystów – mówił Jerzy Wilk.
Dlaczego Kolej Nadzalewowa jest tak ważna? - Powstała pod koniec XIX wieku. Od samego początku eksploatacji Kolei Nadzalewowej duże znaczenie miał jej potencjał turystyczny. Linię łączącą Elbląg z Kadynami, Tolkmickiem, Fromborkiem i Braniewem poprowadzono w dużej mierze bezpośrednio wzdłuż brzegu Zalewu Wiślanego tak, że zbiornik ten był doskonale widoczny z okien pociągu – opowiada Jerzy Wilk. - Czyż bogata historia oraz lokalizacja linii nie przemawia na korzyść przekształcenia Kolei Nadzalewowej w markowy szlak turystyczny o randze ponadregionalenej?
Kolei Nadzalewowa, zdaniem posła, przyniosłaby Elblągowi wiele korzyści.
Dodatkowe atrakcje spięte w logiczny sposób ofertą przewozów kolejowych skłonią do pozostania w Elblągu turystów dłużej niż tradycyjne dwa, trzy dni. Argumentem wpływającym na pozytywne rozpatrzenie wniosku Starostwa Powiatowego w Braniewie jest także bliskość Elbląga i Kaliningradu, czyli obszaru, który powinien gwarantować napływ klientów. Po przejęciu Kolei Nadzalewowej możliwe jest wykorzystanie przez Miasto Elbląg efektu synergii jaki daje sąsiedztwo najczęściej odwiedzanego obiektu turystycznego na Pomorzu, chodzi oczywiście o Zamek w Malborku, oraz popularność Zalewu i Mierzi Wiślanej
– podkreślał Jerzy Wilk.
Poseł zaznaczył, że czeka na pozytywne rozpatrzenie jego pisma.
Mam nadzieję, że zostanie rozpatrzone z powagą. Kopię tego pisma wysłałem także do Rady Miejskiej, by używała swoich wpływów i nacisków na władze miasta, aby nie bojkotować tej inicjatywy. Uznanie linii Elbląg - Braniewo nie tylko za linie turystyczną o funkcji rozrywkowej, lecz włączenie od systemu transportu publicznego może okazać się, zarówno dla linii bardzo korzystne, jak i dla Miasta Elbląg oraz jego mieszkańców
– dodał Jerzy Wilk.
Kamila Jabłonowska
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.