Blisko trzy lata temu Rząd RP podpisał z Rządem Federacji Rosyjskiej umowę, dzięki której umożliwiono mieszkańcom stref przygranicznych przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej. Od tego czasu mały ruch graniczny okazał się dla wielu mieszkańców Żuławi i Mierzei sposobem na życie. Czy to się rzeczywiście opłaca?
Ile można zaoszczędzić w miesiącu?
Przede wszystkim do wyjazdów na Rosję niezbędne nam jest pozwolenie wydawane przez ambasadę Federacji Rosyjskiej w Warszawie i konsulat generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, które kosztuje 80zł (20 Euro). Za pierwszym razem jest wydawane na dwa lata, a każde kolejne na pięć lat. Za przedłużenie ważności zezwolenia na następny okres zapłacimy 140zł.
Przekroczyć granicę z towarami można co 72 godz., czyli średnio 10 razy w miesiącu (co trzeci dzień). Podczas jednego przejazdu legalnie możemy zabrać 2 paczki papierosów i zbiornik paliwa. Dodatkowo zezwala się na przewożenie 10l paliwa w bańce.
Średnia cena papierosów w Rosji to ok. 60 rubli. Aktualnie kantory oferują sprzedaż 1RUB za 0,0651zł. Za paczkę wychodzi więc w granicach 3,90zł. Ropa aktualnie kosztuje 34,20 rubli. W przeliczeniu na polską walutę, za 1 litr paliwa zapłacimy blisko 2,23zł.
W wyniku dużego zainteresowania wyjazdami na Rosję, w naszym regionie pojawił się popyt na stare modele Volkswagena Passata. Pojazdy te mieszczą nawet 90l paliwa, a im więcej wejdzie nam w bak, tym więcej pieniędzy zaoszczędzimy.
Za legalny przewóz towarów, czyli za 100l paliwa i papierosy zapłacimy w Rosji zaledwie 230zł. W lokalnych sklepach i stacjach na taki asortyment musielibyśmy przeznaczyć 490zł.
Trzeba mieć czas
Regularna jazda na Rosję kosztuje sporo czasu. Często się zdarza, że kolejki na granicy są bardzo długie. Jak informuje nas czytelniczka, 25-letnia Kamila jej rekordowy czas postoju w oczekiwaniu na przejazd wynosił 5h w jedną stronę.
Rosyjskie portale internetowe, w celu ułatwienia przejazdów pokazują aktualny widok z kamer znajdujących się w okolicach granicy. Dzięki temu kierowcy mogą w łatwy sposób sprawdzić, czy przejazd zajmie im dużo czasu.
Kary za przemyt nie są tanie
Zdarza się, że niektóre osoby chcą zaoszczędzić dużo większe pieniądze i starają się przemycić towar. Jak informuje Izba Celna w Olsztynie, przemycane towary ukrywa się wszędzie – w samochodzie są to elementy konstrukcji pojazdu: koła, drzwi, podłoga, sufit, konsola, fotele, zbiornik paliwa, zderzaki itp.
Robione są też przeróbki – często to butle gazowe, w teorii służące do napędu samochodu, jak również podwójne podłogi. Szczególnie przeróbki instalacji gazowej mogą być niebezpieczne. Celnicy, którzy je „rozbrajają” są po specjalnym przeszkoleniu. Niebezpieczne są też dodatkowe zbiorniki paliwa, które nielegalnie montuje się np. w autobusach. Te instalacje są robione w chałupniczych warunkach i nie spełniają żadnych norm wymaganych w takim przypadku. Mieliśmy już przypadki, gdy taki przerobiony pojazd stawał w płomieniach. Jeden z podróżnych schował papierosy pod maską silnika, a był wtedy upał – miał więc sporo szczęścia, że jego samochód się nie zapalił
- powiedział Ryszard Chudy, rzecznik prasowy IC w Olsztynie.
W roku 2014 r. zatrzymano z przemytu 1 mln. 650 tys. paczek papierosów, 36 312 l paliwa oraz 340 kg bursztynu.
Za nadliczbowy przewóz towarów nakładane są duże kary. W przypadku, gdy jest niedużej wartości - celnicy wypisują mandat. Na granicy z Rosją w 2014 roku wystawiono ich ponad 9 tysięcy, na kwotę 4 498 551 zł. - Gdy przemyt jest większej wartości bądź jest to kolejny przypadek złamania prawa wszczynamy sprawy karne, które przekazujemy do sądu. W 2014 roku było ich 17 840. Jeśli w czasie kontroli stwierdzamy, że przemycany towar został ukryty w przerobionym samochodzie, wtedy zatrzymujemy też pojazd. W ubiegłym roku na nasze parkingi trafiło ok. 100 przerobionych aut ze skrytkami - poinformował Ryszard Chudy.
MM
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.