fot. Kamila Jabłonowska
Na lato jeszcze trochę musimy poczekać, ale pierwsze upały mamy już za sobą. Przypominamy zatem kierowcom aby w takie dni nie pozostawiali w zamkniętym samochodzie dzieci ani zwierząt. Co grozi nierozważnym opiekunom?
Zdarza się, że rodzice pozostawiają swoje pociechy w aucie gdy muszą coś szybko załatwić. Gdy dziecko śpi w foteliku, większość rodziców decyduje się nie budzić w przypadku gdy chcą kupić w kiosku gazetę. Poza przypadkiem gdy mamy dziecko w zasięgu wzroku, postawa taka jest co najmniej nierozsądna.
Niestety są i tacy rodzice, którzy potrafią zapomnieć o tym, że wiozą dziecko na tylnym siedzeniu i zostawić je tam na kilka godzin. Takie roztargnienie kończy się dla dziecka tragicznie.
W upalny dzień w samochodzie temperatura może dojść nawet do 90°C. Ciało dziecka rozgrzewa się od 2 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka. W opinii lekarzy, kiedy ciało rozgrzeje się do temperatury 40 stopni, narządy wewnętrzne przestają działać, a przy 41,5 stopnia następuje zgon. Po zaledwie 15 minutach w rozgrzanym samochodzie, maluch może dostać udaru, kończącego się śmiercią lub nieodwracalnym uszkodzeniem mózgu i nerek. Uchylone okno też niewiele pomoże jeśli pozostawimy dziecko na zbyt długo.
To samo dotyczy pozostawiania w samochodzie zwierząt.
W ubiegłym roku nie mieliśmy wezwań do pozostawionych w samochodzie dzieci. Mieliśmy kilka zdarzeń związanych z pozostawieniem zwierząt. Zwierzakom na szczęście nic się nie stało.
- informuje Jakub Sawicki z Zespołu Prasowego KMP w Elblągu.
Z punktu widzenia prawa, osobie pozostawiającej podopiecznego w rozgrzanym samochodzie grożą sankcje, nawet w przypadku gdy do tragedii nie dojdzie.
Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Przepis ten odnosi się do osób przebywających pod opieką. W tej kategorii mieszczą się tylko dzieci, ale także osoby starsze lub niepełnosprawne.
Sankcje do 2 lat pozbawienia wolności za pozostawianie zwierząt w samochodzie formułuje art. 35.1a ustawy o ochronie zwierząt. Czyn ten spełnia bowiem przesłanki znęcania się nad zwierzętami, określonego w paragrafie 2 art. 6 tej ustawy.
"Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
(...)
17) wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu;"
Co zrobić w sytuacji gdy jesteśmy świadkami sytuacji, w której ktoś pozostawia w rozgrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę?
Po upewnieniu się, że stan dziecka lub zwierzęcia może stanowić zagrożenie dla jego życia lub zdrowia, powinniśmy wezwać właściciela samochodu. Jeśli się nie zgłosi, powinniśmy wezwać pomoc korzystając z numeru alarmowego 112. Możemy spróbować otworzyć samochód, lub w ostateczności, wybić szybę.
Nie należy obawiać się konsekwencji prawnych wybicia szyby. Zgodnie z art. 16 § 1. Kodeksu wykroczeń:
"Nie popełnia wykroczenia, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone nie przedstawia wartości oczywiście większej niż dobro ratowane."
Paweł Rodziewicz
Artykuł pochodzi ze strony info.elblag.pl