Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (źródło: www.legnica.naszemiasto.pl)
Wkrótce rozpocznie się budowa elektrowni wiatrowej w Janowie. Starosta Powiatowy Elbląga w styczniu wydał decyzję, która zezwala na realizację tego przedsięwzięcia. Wstrzymywane było ono od wielu lat, w 2011 roku odbyła się nawet pikieta protestująca przeciwko tej inwestycji.
Elektrownia wiatrowa Janowo VESTAS V52 powstanie na działce nr 57, obręb Janowo, gmina Elbląg. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydał 7 stycznia 2015 roku Starosta Elbląski firmie ENERTOP Sp. z o.o z Warszawy.
Powierzchnia terenu, która zostanie przeznaczona pod budowę elektrowni wraz z drogą dojazdową i placem eksploatacyjnym wynosić będzie średnio ok. 3600 m kwadratowych. Na czym polega planowane przedsięwzięcie?
Zostanie wybudowany generator wiatrowy posadowiony na wieży o konstrukcji stalowej, rurowej i wysokości 145 m n.p.t. Wysokość samej wieży będzie wynosiła 100 m. Wiatrak będzie składał się z 3 łopat, a średnica śmigła wynosić będzie 90 metrów.
Turbina wiatrowa o nazwie Games Eolica G 90 2.0 MW to turbina wiatrowa 3-łopatkowa, ustawiona czołowo do wiatru, z regulowanym skokiem wirnika oraz aktywnym ustawieniem kąta odchylenia. Wirnik ma trzy łopatki ze sterowaniem pełnozakresowym, łożyskami układu regulacji skoku oraz piastę
– czytamy w Karcie Przedsięwzięcia pochodzącej z 2011 roku.
Elektrownia wiatrowa składa się z wirnika i gondoli umieszczonej na wieży. Do najważniejszych elementów elektrowni wiatrowej należy właśnie wirnik, który zmienia energię wiatru na energię mechaniczną. Wirnik obraca się z prędkością od 15 do 30 obrotów na minutę. Przekładnia następnie zwiększa tę prędkość do 1500 obrotów na minutę. Przekładnia połączona jest z wałem szybkoobrotowym, który następnie łączy się z generatorem. Generator natomiast zmienia energię mechaniczną w energię elektryczną.
Elektrownia nie wymaga doprowadzania wody ani odprowadzana ścieków. W związku z tym będzie pracowała bez obsługi stałej.
Ponadto inwestor zamierza wybudować wewnętrzną drogę o szerokości około 5 metrów w celu dojazdu do elektrowni. Wykonana zostanie z płyt drogowym lub nasypowe z półspółi wzmocnionej geokratą. Droga dojazdowa zostanie połączona z istniejącą drogą, która aktualnie znajduje się na działce nr 170. W sąsiedztwie obiektu powstanie plac eksploatacyjny, na którym podczas montażu i nawracania jednostek transportowych będzie stał dźwig.
- Miejscem przyłączenia elektrowni wiatrowej jest linia napowietrzna 15 kV AFL 3x70 nr 5000, wyprowadzoną z pola nr 17 GPZ EC Stara. Elektrownia wiatrowa połączona będzie z miejscem przyłączenia za pomocą kabla energetycznego ziemnego. Miejscem dostarczenia energii elektrycznej będą zaciski prądowe przewodów linii napowietrznej 15 kV, na rozłączniku słupowym, sterowanym radiowo, od strony zasilania – dowiadujemy się z Karty Przedsięwzięcia.