Znamy się niemal wszystkie szczegóły dotyczące ścieżek rowerowych, które mają powstać na terenie Żuław i Mierzei. Na naszym terenie przebiegną trasy dwóch kluczowych międzynarodowych tras tj. Wiślana Trasa Rowerowa oraz trasa R-10.
Pierwsza z nich połączy północ z południem Polski i będzie przebiegała wzdłuż rzeki Wisły. Docelowo, w celu uatrakcyjnienia inwestycji trasa miała w maksymalnym stopniu biec na wałach przeciwpowodziowych. Tylko 30 spośród 1000 km całej trasy będzie przebiegać po wałach.
Trasa Wiślana swój początek będzie mieć mieć w Gdańsku, kolejne miejscowości to Wiślinka, Sobieszewo, Świbno, gdzie rowerzyści przeprawią się na drugi brzeg rzeki promem, bądź też pojadą lewym brzegiem Wisły przez tereny gmin Cedry Małe i Suchy Dąb. My jednak przenosimy się na prawy brzeg Wisły. W dalszej kolejności Trasa Wiślana przebiegnie przez Mikoszewo, Przemysław, Żuławki, przetnie trasę S7 w miejscowości Stróża, dalej kilka km wzdłuż trasy S7 w kierunku Elbląga, i znów na południe przez Nową Kościelnicę, Ostaszewo, Gniazdowo i Nową Cerkiew.
Kolejna ważną trasą będzie szlak pod nazwą R-10 (Nadmorski Szlak Hanzeatycki). To międzynarodowy okrężny szlak rowerowy sieci EuroVelo przebiegający dookoła Morza Bałtyckiego. Polski odcinek szlaku przebiega przez tereny województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Jeden z kluczowych fragmentów tej trasy będzie przebiegał wzdłuż Mierzei Wiślanej. Miejscowi samorządowcy liczyli, że szlak będzie przebiegał wzdłuż drogi wojewódzkiej 501, co znacznie zwiększyłoby potencjał turystyczny nadmorskich gmin: Stegny, Sztutowa i Krynicy Morskiej. Niestety, ze względu, na to że Zarząd Dróg Wojewódzkich nie może być inwestorem i gminy musiałaby wykupywać grunty zdecydowano się na wariant "oszczędny", według którego większość część trasy będzie przebiegała po duktach leśnych oraz istniejących drogach o niskim natężeniu ruchu, które zostaną tylko oznakowane.
Inwestycja przewiduje także powstanie miejsc postojowych dla rowerzystów. Cały program w województwie pomorskim ma pochłonąć ponad 100 milionów złotych z czego większość środków zostanie pokryta ze środków Unii Europejskiej. Uczestnicy projekty ustalają szczegółowy przebieg tras, realizacja ma rozpocząć się najwcześniej w 2017 roku i potrwa do 2020.
Poniżej w minigalerii mapy z proponowanym na chwilę obecną przebiegiem tras rowerowych.
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.