Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

15 Grudnia, Niedziela, Nina, Celina, Walerian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Uwaga na oszustów. Policjanci z Pasłęka ostrzegają mieszkańców

15.04.2019, 14:48:00
Uwaga na oszustów. Policjanci z Pasłęka ostrzegają mieszkańców

Przypadki oszustw to w dalszym ciągu bardzo poważny i aktualny problem. Niestety nadal nie brakuje amatorów „łatwego zarobku”, którzy żerują na naiwności i nieuwadze.

Oszuści posługują się od wielu lat podobnymi metodami. Zależnie od potrzeb przestępcy mogą działać metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy na przykład „na pracownika socjalnego”, jednak niezależnie od sposobu działania, zawsze mają jeden cel – oszukać lub okraść ofiarę. Najczęściej stosowaną przez przestępców metodą nadal jest metoda na tak zwanego „wnuczka”. Polega ona na wprowadzeniu w błąd osoby, najczęściej w podeszłym wieku, że jej rzekomy „wnuczek” lub inny „krewny" na przykład niespodziewanie poważnie rozchorował się lub uległ wypadkowi

Sprawca oszustwa kontaktuje się wtedy z przyszłą ofiarą telefonicznie informując, że jej „krewnemu” przydarzyło się nieszczęście, i natychmiast potrzebne są pieniądze na opłacenie leczenia lub zapłacenie za szkody powstałe podczas wypadku. Oczywiście sam „krewny” po te pieniądze osobiście przyjechać nie może, bo np. leży w szpitalu lub musi zostać na miejscu wypadku. Przysyła wtedy swego „znajomego”, który ma odebrać gotówkę. Niestety po przekazaniu pieniędzy ślad po oszuście się urywa

– mówi kom. Robert Papierowski, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Pasłęku.

Często, dla lepszego uwiarygodnienia się i uśpienia czujności przyszłej ofiary, oszuści modyfikują nieco swoje zachowanie. Najczęściej podają się za policjantów prowadzących obławę na przestępców. Wtedy, zaraz po telefonie wykonanym przez oszusta, taki „policjant” dzwoni lub wręcz przychodzi do przyszłej ofiary, zapewniając, że działania nadzorowane są przez prokuraturę. Prosi, aby oszustowi przekazać pieniądze, gdyż wtedy będzie można zatrzymać go na gorącym uczynku popełniania przestępstwa. Często za pomoc w „działaniach policji” oferuje nagrodę oraz zapewnia, że pieniądze przekazane oszustowi zaraz po „akcji” zostaną zwrócone, a przestępca dzięki naszej pomocy na długie lata trafi za kratki.

Taka zachęta bardzo często powoduje, że ofiara wierzy przestępcy. Niestety po przekazaniu pieniędzy ślad tak po oszuście, podstawionym „policjancie”, jak i pieniądzach ginie.

Nieco inną metodą stosowaną przez oszustów jest metoda „na pracownika socjalnego” lub np. "pracownika zakładu energetycznego". Polega ona – zależnie od wersji – na podaniu się przez oszusta za pracownika pomocy społecznej lub pracownika firmy zajmującej się na przykład dystrybucją energii elektrycznej, który oferuje nam pomoc chociażby w uzyskaniu dodatkowych świadczeń socjalnych czy obniżeniu rachunków za prąd. Aby jednak ten „pracownik” mógł nam pomóc, musimy podać mu swoje pełne dane personalne oraz podpisać kilka dokumentów.

Niestety bardzo często oszuści potrafią zaskarbić sobie nasze zaufanie na tyle, że bez większych oporów ofiara poda im swój dowód osobisty, oraz podpisze podsunięte dokumenty nawet ich nie czytając

– dodaje kom. Robert Papierowski.

Taka niefrasobliwość może nas niestety bardzo dużo kosztować. Może okazać się, że nie tylko nie otrzymamy żadnych dodatkowych świadczeń socjalnych czy bonusów do rachunków za prąd, ale też, że „przy okazji” takiej wizyty zaciągnęliśmy na przykład szybką pożyczkę. Oczywiście pieniędzy z takiej pożyczki nigdy nie zobaczymy, ale raty będziemy musieli spłacać przez wiele miesięcy.

Warto więc pamiętać, że zanim podpiszemy jakiekolwiek dokumenty, trzeba się z nimi bardzo dokładnie zapoznać. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub nie rozumiemy treści dokumentów, powinniśmy skontaktować się z kimś zaufanym, kto pomoże nam rozwiać wszelkie wątpliwości. Chodzi o to, aby skonsultować się z kimś, kto pomoże nam podjąć właściwą decyzję, a tym samym uniknąć kłopotów. Oczywiście w przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z dyżurnym Komisariatu Policji w Pasłęku pod całodobowym numerem telefonu (55) 249 99 00, 997 lub 112 i tam poprosić o pomoc.


kom. Krzysztof Nowacki
oficer prasowy KMP w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.