Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

16 Grudnia, Poniedziałek, Albina, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Konferencja synchronizacji szkolenia Wysuniętej Obecności NATO w Elblągu

10.02.2019, 14:24:00
 Konferencja synchronizacji szkolenia Wysuniętej Obecności NATO w Elblągu

Konferencja dotycząca synchronizacji szkolenia wzmocnionej Wysuniętej Obecności (enhanced Forward Presence - eFP) NATO została przeprowadzona w siedzibie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.


Elbląg, Polska – zaledwie 6 grudnia 2018 roku Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód osiągnęło Pełną Gotowość, a już dwa miesiące później, w nowej siedzibie dowództwa, gościło uczestników konferencji dotyczącej synchronizacji szkolenia pododdziałów i oddziałów wchodzących w skład wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (ang. eFP - enhanced Forward Presence). Organizatorem konferencji było Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych stacjonujące w Brunssum (ang. Joint Force Commands Brunssum - JFCBS). To właśnie na tym szczeblu podjęto decyzję, iż Elbląg i Dowództwo Wielonarodowej Dywizji to najlepsze miejsce do organizacji tego typu przedsięwzięcia. O jego randze świadczy obecność, obok żołnierzy służących w JFCBS, przedstawicieli Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił w Europie (ang. Supreme Headquarters Allied Powers Europe - SHAPE). W konferencji brali udział również przedstawiciele Połączonego Dowództwa Sił Lądowych NATO (ang. Allied Land Command - LANDCOM), Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód (ang. Multinational Corps Northeast - MNC-NE), brygad narodowych, z którymi współpracują grupy bojowe, grup bojowych stacjonujących w Państwach Bałtyckich i w Polsce oraz przedstawiciele innych struktur Sojuszu.


Konferencja była kolejnym krokiem zrealizowanym w ramach koordynacji szkolenia oraz ćwiczeń wielonarodowych grup bojowych, przez dowództwo elbląskiej dywizji. Jej celem była synchronizacja ćwiczeń, integracja zasobów oraz określenie głównego wysiłku podczas bieżącego roku szkoleniowego. Podczas zakończenia, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód gen. dyw. Krzysztof Motacki podkreślił, że tego typu spotkania, obok określenia czekających nas zadań szkoleniowych, stanowią również doskonałą okazję do tego, aby ludzie pochodzący z różnych krajów i pracujący w różnych krajach spotkali się osobiście. Podziękował również przedstawicielom JFCBS za organizację konferencji w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji.


***
Podczas Szczytu NATO, który odbył się w Warszawie w 2016 r., przedstawiciele państw czonkowskich podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej ściany Sojuszu poprzez ustanowienie, w Państwach Bałtyckich i w Polsce, wielonarodowych grup bojowych w ramach tzw. wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO. Do koordynacji ich działań powołane zostało Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W). Pełną Gotowość, a tym  samym zdolność do koordynacji działania grup bojowych oraz prowadzenia działań zgodnie z Art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, dowództwo dywizji osiągnęło na początku grudnia 2018 roku podczas ćwiczenia „Anakonda-18”.
Wielonarodowe grupy bojowe rozpoczęły funkcjonowanie w 2017 roku. Dziś współdziałanie, w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO, żołnierzy z różnych państw i różnych rodzajów Sił Zbrojnych stanowi przykład interoperacyjności, organizacji szkolenia i synchronizacji ćwiczeń, który można zastosować w całym Sojuszu.


Tekst: mjr Dariusz Guzenda
Zdjęcia: kpt. Paulina Montewka

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.