Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczęła się dziś uroczystość z okazji 73. rocznicy wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof, podobóz Elbląg. Przy Pomniku Ofiar Obozu Stutthof (ul. Lotnicza) zebrali się politycy, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych.
Funkcjonowanie podobozu KL Stutthof w Elblągu to mniej znany rozdział w historii naszego miasta. Tymczasem podczas II wojny światowej w Elblągu działały aż trzy filie obozu, przez które przeszło, jak podają niektórzy historycy, ponad 4 tysiące więźniów. Pierwszy powstał w styczniu 1940 roku, a więźniowie byli zakwaterowani w przy ulicy Tanneriberg Allee 75 (obecnie Aleja Grunwaldzka), która należała wówczas do zakładów Schichaua. W lutym 1941 roku zostali przeniesieni do baraków na zapleczu Zakładów Schichau na ulicy Boelkestrasse, dzisiejszej ul. Fredry.
Więźniowie pracowali we wszystkich zakładach Schichau na terenie Elbląga, m.in.: w stoczni, fabryce maszyn i lokomotyw, odlewni żelaza i stali. Zatrudniani byli też w mniejszych zakładach przemysłowych miasta, np. w fabryce dykty, fabryce lin konopnych i stalowych czy w zakładach oczyszczania miasta.
We wrześniu 1944 roku, rozkazem specjalnym komendanta Stutthof SS-Sturmbannführera P.W.Hoppego, została powołana druga elbląska filia obozu, którą zlokalizowano przy obecnej ulicy Radomskiej. W podobozach oprócz Polaków przebywali również m.in.: Rosjanie, Łotysze, Litwini, Czesi, a nawet Francuzi i Anglicy.
Trzeci podobóz powstał w listopadzie 1944 roku. Przebywały w nim więźniarki, żydówki, które do Stutthofu zostały przywiezione z obozów koncentracyjnych na Łotwie. Do końca stycznia 1945 pracowały one przy budowie umocnień wojskowych wokół Elbląga.
Zapraszamy do obejrzena naszej fotorelacji z dzisiejszej uroczystości.