Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

28 Marca, Czwartek, Aniela, Sykstus, Joanna

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Za nami 73. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof

09.05.2018, 15:17:00
Za nami 73. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof
Fot. Ryszard Biel
Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczęła się dziś uroczystość z okazji 73. rocznicy wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof, podobóz Elbląg. Przy Pomniku Ofiar Obozu Stutthof (ul. Lotnicza) zebrali się politycy, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych.
 
Funkcjonowanie podobozu KL Stutthof w Elblągu to mniej znany rozdział w historii naszego miasta. Tymczasem podczas II wojny światowej w Elblągu działały aż trzy filie obozu, przez które przeszło, jak podają niektórzy historycy, ponad 4 tysiące więźniów. Pierwszy powstał w styczniu 1940 roku, a więźniowie byli zakwaterowani w przy ulicy Tanneriberg Allee 75 (obecnie Aleja Grunwaldzka), która należała wówczas do zakładów Schichaua. W lutym 1941 roku zostali przeniesieni do baraków na zapleczu Zakładów Schichau na ulicy Boelkestrasse, dzisiejszej ul. Fredry.
 
Więźniowie pracowali we wszystkich zakładach Schichau na terenie Elbląga, m.in.: w stoczni, fabryce maszyn i lokomotyw, odlewni żelaza i stali. Zatrudniani byli też w mniejszych zakładach przemysłowych miasta, np. w fabryce dykty, fabryce lin konopnych i stalowych czy w zakładach oczyszczania miasta.
 
We wrześniu 1944 roku, rozkazem specjalnym komendanta Stutthof SS-Sturmbannführera P.W.Hoppego, została powołana druga elbląska filia obozu, którą zlokalizowano przy obecnej ulicy Radomskiej. W podobozach oprócz Polaków przebywali również m.in.: Rosjanie, Łotysze, Litwini, Czesi, a nawet Francuzi i Anglicy.
 
Trzeci podobóz powstał w listopadzie 1944 roku. Przebywały w nim więźniarki, żydówki, które do Stutthofu zostały przywiezione z obozów koncentracyjnych na Łotwie. Do końca stycznia 1945 pracowały one przy budowie umocnień wojskowych wokół Elbląga.
 
Zapraszamy do obejrzena naszej fotorelacji z dzisiejszej uroczystości.

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.